Professzionális angol állásinterjú felkészítés

Most a lágyszájpadlásról lesz szó. Remélem, mire elolvasták az egészet és megnézték a videót, olyan lelkesedéssel és hálával gondolnak majd a sajátjukra, mint én magam.

 

Egy érdekes videófelvétel segítségével mutatom meg a lágyszájpadlás működésének a lényegét. Ez egy MR felvétel, amin az látszik, hogy egy bariton operaénekes (Michael Volle) egy Wagner áriarészletet énekel.
Ha a végére görgetünk, megtaláljuk a felvételt, de addig is olvassunk tovább jó kedvvel!

Bevallom, az egyik kedvenc testrészem a lágyszájpadlás (persze a hangszalagokon kívül :), az a testrész, melyet énekesek körében különösen nagy misztérium övez. Gyakran elhangzik énekórán, hogy fel kell emelni, hogy szebben szóljon a hang. Mert valóban, mikor szépen felemelkedik akkor dúsan zengő teret hoz létre a szájüregben.

Viszont érdekes tudni, miért is kell neki mozogni eleve.

Tehát a legegyértelműbb, legfontosabb működéséről is érdemes szót ejteni, hogy világos legyen, igazából miért is alakult ki ez a részünk.

A szájüregünk mennyezete nagyon izgalmas részünk. Ha most éppen társaságban olvassuk ezt a bejegyzést, akkor is észrevétlenül meg  tudjuk tapintani a nyelvünkkel elölről hátrafelé. Egy idő után vége lesz a keménységnek, ami a kemény szájpadlás, és puha-pihe, ám izmos, mozdítható részhez érünk. Ezt úgy hívják, hogy lágyszájpadlás. A szájpadlás végén mintegy díszként pedig ott lógadzkodik a nyelvcsap.

A lágyszájpadlás mozgatásában többféle izom vesz részt, egyszerűen szólva, ha megfeszül, akkor megemelkedik. A szájpadlás fölött az orrüreg található, alatta pedig a szájüreg. Úgy működik, mint egy padlásajtó, amely tehát felfelé záródik, az orrüreg felé. Ilyenkor elzárja az utat. Ha nem zár, hanem lazán pihen, akkor pedig nyitva az út az orrüreg felé.

A felvételen itt látszik, hol található profilból a lágyszájpadlás. Majd ezt a részt kell figyelni.

Lélegzéskor

Ha belélegzünk az orrunkon, akkor leengedjük a szájpadlást, hogy az orron keresztül a tüdőbe juthasson a levegő, különösen, ha a szánk csukva van.
Ha kifújjuk az orrunkat, akkor is leengedjük a szájpadlást, hogy a nagy nyomású levegő az orrunkból kisegíthesse a váladékot.
Ha a szánkon vesszük a levegőt, akkor felemeljük a szájpadlást. Kilégzéskor is felemeljük. Különösen fújáskor: nem is sikerülhet könnyen egy lufit felfújni, ha az orrunkon át is eltávozik a levegő.
Tudunk úgy is venni levegőt, hogy az orrunkon és a szánkon egyszerre lélegzünk. Ilyenkor is laza a lágyszájpadlásunk, alatta elfér a levegő, ha a szánkon is beengedjük.

Hogy a szánkon vagy az orrunkon lélegzünk-e ki, megállapíthatjuk, ha tükröt vagy egy telefont tartunk az orrunk alá. Ha bepárásodik, akkor ott távozott a levegő, ha nem, akkor a szánkon.

Itt egy kis gyakorlat, hogy megérezzük, milyen érzés, ha a szájpadlásunk dolgozik. Közben végig nyitva van a szánk. Ne siessünk, nehogy elszédüljünk!

Jó mulatást!

  • Lélegezzünk az orrunkon át ki-be 3×
  • Lélegezzünk a szánkon át ki-be 3×
  • Lélegezzünk egyszer ki-be az orrunkon át, majd a szánkon át 3×
  • Lélegezzünk be a szánkon, ki az orrunkon 3×
  • Lélegezzünk be az orrunkon, ki a szánkon 3×
  • Lélegezzünk be az orrunkon, ki a szánkon, be a szánkon, ki az orrunkon 3×

 

Beszéd közben

Beszéd és éneklés közben a levegő kifelé áramlik, és mehet az orr és a száj felé is. De mindig csak a megfelelő időben. Általában a szánkon át vezetjük ki a levegőt: minden magánhangzó és a mássalhangzók nagy része is szájhangzó vagyis orális hang.

A felvétel azért jó a szájpadlás működésének a megfigyelésére, mert hosszú kitartott magánhangzókat látunk. Ezek orális hangzók, szépen látszik, hogy felzár a szájpadlás, hogy ne menjen az orrba a levegő.

Mi a helyzet a mássalhangzókkal? Általában orális hangzók. Van viszont néhány mássalhangzó, amely képzésekor a levegő az orrunkon át távozik, ezek a nazális hangzók.  AbeNdsterN, gerN.

A magyarban nazális hangzók a m [m], a n [n], és a ny [ɲ], és még az az n [ŋ], mint amit az ingben ejtünk. A videó nézése közben figyeljük a szöveget, s megláthatjuk, hogy ilyen hangzóknál a szájpadlás lefelé mutat, tehát az orron keresztül jön ki a levegő.

Nyelés

A lágyszájpadlás nem csak a levegőt terelgeti. Fontos szerepe van az evésnél is. Mikor nyelünk, jó, ha az orrunkba nem nyomul az ennivaló vagy az innivaló. Ezt is a szájpadlásnak köszönhetjük. Mikor nyelünk, felemelkedik, és így kényelmesen étkezhetünk.

Ásítás

Ásítás közben is szépen emelkedik a szájpadlásunk, sőt, nyújtózkodik. Az ásítás nagyon értékes logopédiai gyakorlat a szájpadlás edzése szempontjából. 🙂

Horkolás

Ha már az ásítás sorra került, nem maradhat ki az sem, hogy ha nem lenne lágyszájpadlásunk, horkolni sem tudnánk! Vagy úgy csinálni, mint a Peppa malac.

Most pedig eljött az idő, hogy meghallgassuk az áriarészletet

Közben lopva ide lepillanthatunk, hogy meglássuk, mikor mit tesz pontosan ez a fontos részünk.

https://www.youtube.com/watch?v=GCluRCd2YuM

Ez pedig az ária szövege:

O du, mein holder Abendstern,
wohl grüsst’ich immer dich so gern:
vom Herzen, das sie nie verriet,
grüsse sie, wenn sie vorbei dir zieht,
wenn sie entschwebt dem Tal der Erden,
ein sel’ger Engel dort zu werden!
Jó szórakozást! 🙂
A képeket a https://unsplash.com/ról töltöttem le. A cicás képet Steffi Pereira, a leveseset Henrique Felix készítette. A szép száj rajzot bátorkodtam én elkészíteni.
Jaj, majdnem elfelejtettem: jöjjenek logopédiázni hozzám 8)
http://www.hangszepito.hu