Kételkedik, hogy felnőttként is megváltozhat a beszéde? Arra gondol, hogy pöszesége már így is marad, hogy kár, hogy gyerekkorában nem foglalkoztak a beszédével?
Bizony, megváltozhat! Bizony, nem tragédia, ha gyerekkorában még nem járt logopédushoz! Sőt, bizonyos területeken még előnnyel is indul, ha felnőtt korában kezd el beszédterápiára járni!
Kétségtelen, ha az ember gyerekkorában már túl van a logopédiai foglalkozásokon, s pöszesége már az oviban a múlté, az egyszerű dolog. Felnőttként valóban nehezebben változtathatók a beszédhangok, mivel az agy már könnyen rátalál a pösze hangzóra, mert már sokszor begyakorolta azt. Ebből adódóan a gyerekekhez képest azért van hátrányban, mert évek alatt rengetegszer mondja ki és így vésődik be például egy fura S., s annál stabilabb az a bizonyos hang a hangkészletében.
Így érthető, hogy ennek megváltoztatásához is sok, sőt rengeteg számú új hang kell, hogy a régi törlődhessen.
A tudatosság ereje
Viszont a tudatosságban a felnőtt általában előnyben van gyermekkorával szemben. Felnőtt korára már sokkal jobban tud figyelni, koncentrálni, mint ovisként. Ez nagyon jó. Egy hangzó megváltoztatásához, illetve pontosabban újraalkotásához nagy tudatosság szükségeltetik. Aki felnőtt korában elhatározza, hogy beszédterápiára fog járni saját elhatározásból, annak nagy az esélye, hogy sikerre is viszi a tervét.
Fontos tudni, hogy hangzókat nem javít a logopédus, hanem egy teljesen új kapcsolatot alakíttat ki az idegrendszerben egy teljesen új hangzóval, hogy a régi lassan elhalványuljon és átvegye a régi hangzó helyét az új mutatvány. Ezért kell nagyon tudatosan dolgozni, hogy először kialakulhasson, azután pedig automatizálódhasson mindenféle helyzetben az új – mondjuk- S.
S mivel az agy nehezen felejt, és nagyon ragaszkodik a már több milliószor begyakorolt régi hangzóhoz, ezért mindenféle helyzetben ki kell vele próbáltatni, rögzíteni kell és automatizálni, hogy már így is maradjon, lépésről lépésre.
Először csak egymagában, azután szótag elején, szótag végén, közepén, mássalhangzó-torlódásban, és aztán szavakban (ez azért nagy ugrás, mert itt már az értelem is húzza magával az agyban a megszokott környezetét, s rántja vissza a régi hangzót a helyére, ezt kell felülírni tudatos gyakorlással), itt is a könnyűtől a nehéz felé haladunk. Azután pedig mindenféle helyzetben is kiépítjük az új hangzót: pl. olvasás közben, spontán beszédben, telefonálás közben, éneklés közben is, ahol csak lehet, hogy mindenhol már az új, csillogó, tökéletes hangzóra essen az agy választása, mikor S következik.
Az Erő a gyakorlókkal van
Ha Ön felnőttként pösze és változtatni szeretne rajta, akkor az Erő Önnel van! Sokkal több gyakorlást és sokkal tudatosabb munkát képes megvalósítani, mint gyermekként. És mivel a siker kulcsa 90%-ban az elszántság és a gyakorlás, így már kész is a siker!
Nem könnyű, bizony tényleg sokat kell gyakorolni akár hónapokon át, de micsoda büszkeség, hogy nagy erőfeszítést tett, és sikerült megvalósítani a vágyát!
Határozza el magát! A tudatos, kitartó gyakorlás meghozza gyümölcsét.
https://www.hangszepito.hu/kapcsolat/